Mistrzostwa Polski Szczecin 2020.

Magdalena Majewska wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w Ratownictwie Wodnym. Nie był to jednak jedyny medal zdobyty przez zawodników z Kościerzyny podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym, które odbywały się w Szczecinie.

XI Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym rozgrywane były w Floating Arena w Szczecinie, a barwy Kaszubskiego WOPR reprezentowało 18 zawodników wraz z trenerem. Ich wyjazd i zakwaterowanie były możliwe dzięki wsparci firmy Kruszywa Polskie S.A (SANDBERG) oraz Słupskiego WOPR i firmy transportowej z kościerskiego regionu.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej podopieczni trenera Michała Zaracha, wzięli udział w finale Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego, gdzie pięcioro z nich okazało się najlepszymi w swoich kategoriach wiekowych. Nic więc dziwnego, że trener, młodzi sportowcy, a także ich rodzice oraz kibice z wielkimi nadziejami patrzyli na występ w Szczecinie.

W grupie młodzik (12-13), zawodniczki z Kościerzyny musiały uznać wyższość zdecydowanie lepszych rywalek z południa Polski. W konkurencji 100 m ratowanie manekina, najlepiej poradziła sobie Iga Góralczyk, która zajęła 6 pozycję. Z kolei Klaudia Bida ukończyła zawody na lokacie 9. Na takim samym miejscu rywalizację w tej grupie wiekowej zakończył Maciej Zaborowski, natomiast jego klubowy kolega – Jan Marchewicz zajął miejsce 10.

Zdecydowanie lepszy był występ zawodników, którzy startowali w kategorii junior młodszy (14-15 lat). Wśród dziewcząt 7 miejsce wywalczyła Daria Freda, a pierwszy medal dla Kaszubskiego WOPR zdobyła Maria Schütz, która swój start ukończyła na miejscu 3. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ustanowiła jednocześnie swój rekord życiowy, który od tego momentu wynosi 1:11,22. Bardzo dobrze zaprezentowali się również chłopcy. Karol Rozgoński uplasował się na 11 pozycji, a Kacper Brandt na 9. Ze zdobycia brązowego medalu mógł się natomiast cieszyć Maksymilian Okrój, który także poprawił swój rekord życiowy, uzyskując czas 1:02,01. Jednak zdecydowanie najlepszym wynikiem mogła się pochwalić Magdalena Majewska, która rywalizowała w grupie juniorek (16-18 lat). Nie tylko wygrała w swojej grupie wiekowej zdobywając tytuł mistrzyni kraju w kategorii juniorek, ale również ustanowiła także swój nowy rekord życiowy – 1:01,73. Ponadto, ten wynik okazał się najlepszym rezultatem w kraju, wśród wszystkich startujących kobiet, co oznaczało, że zawodniczka Kaszubskiego WOPR została też mistrzynią Polski w kategorii seniorek.

Kolejną konkurencją, w której wzięli udział nasi sportowcy, było ratowanie manekina 50 m. W kategorii młodzików najlepiej wypadła Zuzanna Brandt, która zajęła 6 pozycję, a tuż za nią dopłynęła Klaudia Bida. Na 9 miejscu znalazła się Iga Góralczyk. W grupie junior młodszy, tuż za podium, na 4 pozycji rywalizację ukończyła Maria Schütz, a w grupie chłopców, najlepsze, bo 5 miejsce uzyskał Maksymilian Okrój. W kategorii junior, Magdalena Majewska zajęła 10 pozycję.

W trzeciej konkurencji – ratowanie manekina z pasem, w grupie młodzików najlepiej poszło Klaudii Bidzie, która uzyskała 7 czas, a na 10 pozycji znalazła się Iga Góralczyk. Wśród chłopców najlepiej zaprezentował się Jan Marchewicz, który zakończył zawody na miejscu 6. Taką samą lokatę uzyskał w kategorii junior młodszy – Maksymilian Okrój, a także rywalizująca w grupie dziewcząt – Daria Freda. Zawodniczka ta ustanowiła też nową „życiówkę” – 1:19,98. Wielkie powody do zadowolenia miała jednak Maria Schütz, która zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski, ustanawiając jednocześnie nowy rekord życiowy – 1:13,79.

Przedostatnią konkurencją indywidualną było 100 m kombinowane. W tej rywalizacji, w kat. junior młodszy Daria Freda zajęła 7 miejsce, a Maria Schütz ukończyła swój start na pozycji 5. Dodajmy, że do znalezienia się na podium, zawodniczce tej zabrakła niecała sekunda. Wśród juniorek, 7 miejsce zajęła Magdalena Majewska.

Ostatnia konkurencja indywidualna była przeznaczona dla grupy junior i open, a było to 200 m Super Ratownik. Barwy naszego klubu reprezentowała w niej Magdalena Majewska, która zajęła 6 miejsce.

Reprezentanci Kaszubskiego WOPR wzięli też udział w sztafetach 4×50 m Super Ratownik Mix, gdzie popłynęli w składzie: Daria Freda, Magdalena Majewska, Maksymilian Okrój i Kacper Brandt. Ostatecznie nasi zawodnicy uplasowali się na 7 lokacie. Z kolei sztafeta dziewcząt 4×50 m z pasem ratowniczym, zajęła 9 miejsce, a chłopców – 15 lokatę w Polsce.

Zawody te były ostatnimi, na jakich rywalizowali zawodnicy Kaszubskiego WOPR w tym wyjątkowym 2020 roku. Do sukcesu drużyny niewątpliwie przyczyniło się Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie, które od kilkunastu lat prowadzi sekcję pływania i ratownictwa wodnego pod kierownictwem trenera Michała Zaracha, który jest zatrudniony jako instruktor, więc zawodnicy mają opłaconego trenera. Dodajmy, że PCM Garczyn zakupił również manekina do holowania i przekazał go na treningi dla Kaszubskiego WOPR. Klub jest też wspierany przez Urząd Miasta w Kościerzynie, zarówno przy organizacji Mistrzostw Kościerzyny w Ratownictwie Wodnym(I Runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego), jak również poprzez zakup nowoczesnych pasów ratowniczych oraz strojów dla zawodników, a także dofinansowanie wynajmu torów na treningi. Bardzo duże wsparcie przy wyjazdach drużyna otrzymuje też od Słupskiego WOPR, którego Kaszubskie WOPR jest oddziałem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mistrzostwa Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.